Březen 2019

NEBEZPEČÍ ONLINE

V pondělí 18. března si žáci vyslechli přednášku „Nebezpečí online“. Lektor žáky seznámil, jak je snadné zneužití sociálních sítí a dětí samotných. Vše bylo doplněno ukázkami a radami například: Jak se chránit před kyberšikanou? Jak se bránit útokům? Kam se obrátit o pomoc? Kdy dítě začne žít na sociálních sítích. Přednáška byla zajímavá a velmi přínosná.

 

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Rok je zase za námi a my se dne 25. března opět vydáváme do městské knihovny. Paní knihovnice pro nás měly připravené poutavé povídání.  Žáci si vyslechli, jakým procesem musí kniha projít, než se dostane ke čtenáři, kdo všechno se na výrobě knihy podílí. Byli rozděleni do dvou skupin. 

Skupině z 1. – 3. ročníku byly vysvětleny základní pojmy: báseň, rým, rytmus, melodie… vše bylo doplněno ukázkami, žáci je přiřazovali a třídili. Závěrečná hra byla pro všechny milým zpestřením. 

4. - 5. ročník měl téma: Staré pověsti české. Nejprve bylo vysvětleno: Co je pověst.  Audio ukázka vtáhla děti do pověsti O praotci Čechovi = motivace, hádání tématu. Objasnění, co znamená, když o pověsti řekneme, že je to žánr lidové slovesnosti. Četl se úryvek ze Starých pověstí českých, o autorech pověstí. Vyprávění o A. Jiráskovi.

Na závěr si všichni prohlédli prostory s roztříděnými knihami. Některé knihy byly velmi žádané a dokonce i žáci, kteří nemají příliš vztah ke čtení, si našli knihu, do které se začetli. Paním knihovnicím děkujeme za velmi pěkně připravený program. 

 

ČTENÁŘSKÁ NOC

29. března proběhla „Čtenářská noc“, která byla zaměřena na období císaře Rudolfa II. S tímto tématem nám pomohla známá spisovatelka PhDr. Veronika Válková, která je autorkou beletrie pro děti a učebnic dějepisu, ale píše také knihy v žánru fantasy. 

Nejprve jsme se ocitli na dvoře císaře Rudolfa II, kde je přivítal sám císař Rudolf II spolu s Tycho Brahem, známým dánským astronomem, astrologem a alchymistou, a Johannesem Keplerem, německým matematikem, astrologem, astronomem, optikem a evangelickým teologem. Poté se žáci odebrali k věhlasným alchymistům, umělcům a astrologů, kde si v provizorních laboratořích zkoušeli různé pokusy. Posléze se seznámili se spisovatelkou paní Válkovou, která představila své knihy. Přečetla krátké úryvky z vybraných knih. Na závěr žáky poutavým příběhem naučila nakreslit kočičku, která provází každou její knihu. Měli možnost prolistovat si knihy. Autorka vlastní přinesené knihy zájemcům podepsala a doplnila i věnování.

S paní spisovatelkou diskutoval o době vlády Rudolfa II.; o tom, jak vypadal život běžných lidí i lidí v okolí císařského dvora. Děti se dozvěděly další poznatky o životě habsburského císaře, který si vybral za své vládnoucí sídlo Prahu. Žáci se také dle pokynů snažili co nejlépe popsat předmět před sebou – vázu s vodou. Bylo jim názorně ukázáno, jak je důležité vyvolat v posluchačích okamžik napětí – tento prvek se objevuje i v jejich knížkách. Pak následoval poutavý úryvek z knihy Veroniky Válkové „Rudolf II. – Spiknutí“, který přečetla sama autorka. Potom měla lektorka pro žáky připravený badatelský kvíz – děti musely řešit jednotlivé indicie, po vyřešení dostávaly indicie další. K řešení mohly využít různé encyklopedie. Na závěr byla vyhodnocena nejlepší skupina, která pracovala nejpečlivěji. Všichni byli odměněni papírovými záložkami. Program byl ukončen krátkou autogramiádou.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola, Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou

Školní 88

517 43 Potštejn

telefon/fax: 494 546 519
mobil: 733 767 755

odhlašování obědů na tel.
605 137 642

e-mail: zs.potstejn@seznam.cz

http://skola.potstejn.cz
IČ: 75015668, DIČ: 253-75015668

517 43 Potštejn

Kdo je on-line

Právě přítomno: 11 hostů a žádný člen