Květen 2018

Přírodovědná soutěž

I v letošním roce jsme se zapojili do přírodovědné soutěže. Ve středu 9. 5.2018 proběhlo školní kolo. Žáci 1. ročníku měli poznat 15 živočichů, 15 rostlin. Určovali pouze jména rodová. Žáci 2.ročníku poznávali stejné živočichy a rostliny, ale museli znát i jména druhová. Mezi prvňáčky byla nejlepší Alena Filipová. U druháků vyhrála o jeden bonusový bod Amálie Plevová. Druháci patřili mezi nejúspěšnější ročník v celém školním kole.

Třetí ročník se již připravoval na postup do soutěže regionální. Poznávali 25 živočichů, 25 rostlin a 8 druhů neživých přírodnin. Žáci čtvrtého a pátého ročníku poznávali celkem 70 živočichů, 70 rostlin a 12 minerálů či hornin.

Ti nejlepší nás reprezentovali ve středu 23.5.2018 v Přírodovědné soutěži v České Třebové, kde se utkali s žáky ze 31 škol. Všem k umístění gratulujeme.

V poznávání živočichů a minerálů se na 1. místě umístila Eva Viktorinová, na 7. místě Benedikt Sedláček a na 31. místě Veronika Cimflová. V poznávání rostlin a minerálů se na 7. místě umístila Eva Viktorinová, na 23. místě Benedikt Sedláček a na 28. místě Veronika Cimflová.

V poznávání živočichů a minerálů 4.-5.ročník se na 3. místě umístil Štěpán Beran, na 13. místě Lada Majerová a na 15. místě Renata Balousová. V poznávání rostlin a minerálů se na 6. místě umístila Lada Majerová, na 7. místě Štěpán Beran a na 15. místě Aneta Drahošová.

Hudební pořad „Wolfík“

V pondělí 7.5.2018 žáci 1. ročníku zhlédli společně s našimi předškoláky hudební pořad „Wolfík“. Pan Kubát přijel s maňáskem malého Wolfíka a společně seznamovali děti s ukázkami tvorby významného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Žáci nejen poslouchali ukázky zahrané na klavíru, ale mohli se do příběhu zapojit i zpěvem, pohybem a doprovodem na rytmické nástroje.

Bubnování

V pátek 18.5.2018 jsme si pořádně zabubnovali pod vedením Karla Cvrka z bubenické školy DuTeTi. Každý žák měl zapůjčen svůj originální africký buben a společně jsme trénovali jednotlivé údery a cvičné rytmy. Také jsme se seznámili s různými druhy bubnů a nakonec jsme si k bubnování i zazpívali a zatancovali.

Duben 2018

Pussy in boots

V pondělí 9.4.2018 jsme se vydali na anglicko-české představení do Pelclova divadla v Rychnově nad Kněžnou. Pohádka „Kocour v botách“ byla proložena anglickými písničkami. Děti divadlu rozuměly velmi dobře, neboť jsem před představením procvičili slovní zásobu a obraty použité v pohádce.

Březen 2018

Návštěva městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou

Měsíc březen je spjatý neodmyslitelně s knihou. Jak však takovou dobrou knihu vybrat? Proto jsme se vydali na návštěvu městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou.

Paní knihovnice nám ukázala prostory knihovny, seznámila nás s řazením knih, podle čeho máme dobrou knihu či časopis vybrat a hlavně jak se máme ke knihám chovat. Prozradila dětem pod jakou barvou najdou pohádky a další žánry. Žáci si potom moohli prohlédnout nabízené knihy a časopisy. Dětem, které ještě knihovnu nenavštívily, byla nabídnuta přihláška.

Návštěva muzea v Rychnově nad Kněžnou

Potom jsme se přesunuli do Muzea Karla Plachetky, kde byla připravena výstava ptáků. Ve skleněných vitrínách jsme mohli obdivovat kolem sedmi set vycpaných ptáků různých velikostí a barev. Děti ve skupinkách sestavovali obrázky různých ptáků, o kterých potom vyslechly i poutavé pohádky. Na závěr měli možnost porovnat hlasy některých ptáků a napodobit je. Za svoji práci děti dostaly omalovánky ptáků a bludiště.

Divadlo „Devatero pohádek“

V pátek 23.3.2018 nás navštívilo kočovné divadlo z Hradce Králové. Zhlédli jsme dvě pohádky od Karla Čapka. První pohádkou byla Tulácká pohádka o tuláku Františku Královi, který ochotně podržel cizímu pánovi kufřík a poté byl zadržen za to, že jej ukradl. Pohádka nakonec skončila dobře, pán se po roce vrátil a soudci dokázal, že kufřík tulák neukradl. Tulák František nakonec dostal peníze z kufříku od pána za odměnu. Druhá pohádka byla známá z televizních obrazovek. Loupežnická pohádka je vyprávěním o loupežníku Lotrandovi, který dal svého syna do klášterní školy, aby mu zajistil lepší život.

Divadlo „Krysáci a ztracený Ludvík“

Ve středu 28.3.2018 jsme zhlédli divadelní představení „Krysáci a ztracený Ludvík“ ve Vamberku. Pohádka motivovaná večerníčkem České televize nás přenesla na smetiště do moravských Vizovic, kde jsme se seznámili se třemi kamarády – krysáky Hubertem a Hodanem a laboratorní myškou Edou. Společně s nimi jsme hledali sádrového trpaslíka Ludvíka, který se najednou ztratil. Naštěstí byl na konci představení nalezen a všichni kamarádi ze smetiště se při velkém potlesku s námi rozloučili.

Únor 2018

Zimní olympiáda

Ve čtvrtek 8.2.2018 byly zahájeny Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu a my jsme se ve stejném duchu sešli odpoledne s dětmi, rodiči i prarodiči k naší Zimní olympiádě. Účastníci se utkali v těchto disciplínách: hokej (slalom s hokejovou holí), skok na lyžích, běh na lyžích (krásných dřevěných), rychlobruslení (na kolečkových bruslích), biatlon (jízda na koloběžce s dřevěnou puškou a následná střelba opravdovou vzduchovkou), boby. Všichni soutěžící byli odměněni perníkovými medailemi. Akce se zúčastnilo více než 50 lidí, i přesto že nám sníh moc nenapadl.

Bruslení

K zimnímu období neodmyslitelně patří i zimní sporty. Mnohé dětí ještě nestály na bruslích. Proto výuka tělesné výchovy byla zpestřena výukou bruslení.

Instruktoři v Rychnově nad Kněžnou dali dětem základy techniky bruslení. Měly možnost si zkusit a procvičit i nové prvky z hokejové techniky. Vše bylo zakončeno soutěžemi a volným programem. Děti odjížděly z bruslení nadšeny a spokojeny.