Březen 2018

Návštěva městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou

Měsíc březen je spjatý neodmyslitelně s knihou. Jak však takovou dobrou knihu vybrat? Proto jsme se vydali na návštěvu městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou.

Paní knihovnice nám ukázala prostory knihovny, seznámila nás s řazením knih, podle čeho máme dobrou knihu či časopis vybrat a hlavně jak se máme ke knihám chovat. Dětem, které ještě knihovnu nenavštívily, byla nabídnuta přihláška.

Únor 2018

Bruslení

K zimnímu období neodmyslitelně patří i zimní sporty. Mnohé dětí ještě nestály na bruslích. Proto výuka tělesné výchovy byla zpestřena výukou bruslení.

Instruktoři v Rychnově nad Kněžnou dali dětem základy techniky bruslení. Měly možnost si zkusit a procvičit i nové prvky z hokejové techniky. Vše bylo zakončeno soutěžemi a volným programem. Děti odjížděly z bruslení nadšeny a spokojeny.

Leden 2018

Zimní pobyt na horách

Na letošní lyžařský pobyt, v pořadí  druhý ročník, jsme vyrazili v týdnu 15.1. - 19.1. 2018. Ačkoliv počasí v Potštejně vypadalo spíše jarně, Stará ves u Rýmařova opět nezklamala! Instruktorky STAN nás přivítaly na chatě RELAXA, kde jsme byli opět ubytováni, a po obědě hurá na svah. Děti byly rozděleny do pěti družstev a začaly s výcvikem.

Každý den trénovali lyžaři a lyžařky 2 hod. dopoledne a 2 hod. odpoledne na svahu. Příjemným zpestřením bylo koupání v bazénu na blízké chatě a večerní lyžování pro nejzdatnější družstva.

Velmi kladně hodnotíme vaření na chatě a pěkný přístup kuchařek. Jsme rádi, že jsme se každý den stihli věnovat i trochu  učení. A samozřejmě jsme si užili oblíbené večerní programy vedené instruktory, na které se děti vždycky těší .

Ve čtvrtek už lyžovala na svahu všechna družstva, včetně úplných začátečníků.

Příjemně unavení, vylyžovaní a zRELAXovAní jsme se vraceli do Potštejna.

Muzeum řemesel Letohrad

V úterý 31. ledna 2018 jsme se vydali do Muzea řemesel, kde byl pro nás připraven program o řemeslech. Děti se také seznámily s některými starými nástroji, které již znají jen z pohádek. Na vlastní kůži si zkusily princip tkaní a vypracovaly úkoly na pracovním listu.

Po krátké prohlídce muzea jsme se přesunuli do staré školní třídy. Jako bychom se na chvíli přenesli v čase - staré lavice, včetně lavice hanby, kalamáře, rákoska, zvonec oznamující začátek hodiny či stará kamna. Děti byly překvapené, jak jsou lavice malé. Paní průvodkyně jim vyprávěla o tom, jak to dříve ve škole chodilo. Vysvětlila jim, proč byl ve třídě veliký kříž, co to znamená katedra. Zájemci si mohli vyzkoušet oblíbené školní tresty – sezení v oslovské lavici s maskou osla na obličeji, klečení na polínkách, držení rákosky na natažených rukou apod. Zájem o vyzkoušení trestů byl opravdu veliký.

Na závěr jsme si mohli slavnostně předat vysvědčení za 1.pololetí školního roku 2017/2018 právě v těchto prostorách.

Prosinec 2017

Peklo Čertovina

Na měsíc prosinec se asi z celého roku těšíme nejvíce. Proč? Přijde Ježíšek. Ale než přijde, navštíví nás čert s Mikulášem. Každý rok jsme zvědaví, jak to asi v tom pekle vypadá. Ale to se letos změnilo, už to víme!

Ve středu 7. prosince jsme se jeli podívat do Hlinska v Čechách do obce Čertovina. Zde je otevřen světový unikát – PEKLO, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby. Jedná se o výjimečnou stavbu, která sahá až do  hloubky 12 metrů pod zemí, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní. O zábavu se nám postarali formou hraného programu živí čerti (herci). Atmosféra byla nepopsatelná, odjížděli jsme nadšení.

Malujeme Vánoce

Letos k nám 15. prosince zavítal český ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek.  Ve svém zábavném vystoupení „ Malujeme Vánoce“ dětem ukázal, jak je snadné naučit se kreslit. Děti měly možnost vtipnou formou se aktivně zapojit, kreslily a zpívaly. Seznámil nás i se svou nejnovější ilustrovanou knihou „Špalíček pohádek a říkadel“.

Předvánoční akce školy

Poslední školní den v roce 2017 jsme prožili velmi aktivně. Nejprve nás čekalo překvapení pod stromečkem na chodbě školy.

Stromeček pro zvířátka

Po svačině jsme vyrazili udělat radost i zvířátkům. Děti si pro ně připravily drobné kousky ovoce a zeleniny, které jsme nechali pod stromky a na keřích v lesíku.

Vánoční představení na zámku

Po návratu z procházky jsme se vydali do Zámku, kam jsme byli pozváni na Betlémský příběh. Děti si prošly známými prostory Zámku, vyslechly si příběh o zrození Ježíška a dozvěděly se o dodržování některých vánočních tradic. Potom jsme si mohli prohlédnout výstavu různých betlémů, které byly osvětleny či se alespoň části hýbaly.