PROSINEC 2021

 

3. 12. Malá technická univerzita – Malý archeolog

Paní lektorka začala lekci rozhovorem, při kterém děti seznámila s pojmy archeolog, vykopávky, naleziště apod. Přinesla střep z vázy, aby jim názorně ukázala, co archeologové nalézají. Děti si potom zahrály na jejich práci. Dostaly pracovní nástroje a s nimi odkrývaly půdorysy z předem připraveného naleziště z lega a z kousků molitánků. Dětem se podařilo odkrýt město plné půdorysů staveb. Společně si je prohlédly a snažily se odhadnout, k čemu patří která budova na obrázcích. Ve dvojicích si z půdorysů budovy dostavily  a vymyslely si k nim nějakou historii. V nalezišti se také našla lidská kostra z puzzle, kterou si děti poskládaly. Nakonec si vše uklidily a paní lektorka jim rozdala diplomy a razítka a rozloučila se s nimi.

6. 12. Hudební pohádka

Muzikoterapeutická pohádka, se kterou za námi přijel pan Hladík, přiblížila dětem pomocí různých příběhů tradiční i netradiční hudební nástroje, na které si děti mohly také zkusit zahrát.

  Hudební pořad1

Hudební pořad2                                                                                             

6. 12. Školkou chodí Mikuláš

I tento rok k nám do školky zavítala vzácná návštěva v podobě Mikuláše, čertíků a andílků. Děti byly na tento den velmi natěšené, některé se spíše bály, ale nakonec to všichni zvládli dobře. Děti Mikulášovi zazpívaly různé písničky a odrecitovaly různé básničky, které se s paními učitelkami naučily a Mikuláš s andílky za to každému

přinesli balíček, ve kterém byly jenom samé dobroty.

Mikuláš1

Mikuláš2

 

7. 12. Vánoční příběh

V úterý 7. prosince navštívila třídu Včeliček paní katechetka, aby dětem přiblížila příběh, který se odehrál před 2000 lety v dalekém Betlémě, a díky kterému můžeme každý rok slavit asi nejmilejší svátky v roce - Vánoce. Děti aktivně pomáhaly při stavbě městečka Betlém, který v příběhu Svaté rodiny sehrál významnou roli. Celý příběh se pak odehrál v připravených kulisách přímo před dětmi. Jako odměnu na závěr si děti mohly pochovat malého Ježíška. Druhý den jsme si betlémský příběh zdramatizovaly, což všechny velmi bavilo.

Vánoční příběh 1

Vánoční příběh

 

15. 12. Vycházka ke krmelci

Jako každý rok jsme s dětmi před Vánoci vyrazili k nedalekému krmelci v Dolích, abychom zvířátkům udělali radost a také jim přinesli nějaké dárečky v podobě dobrot. Cestou jsme pozorovali zasněženou krajinu a u krmelce jsme si společně s dětmi pověděli, která zvířátka do toho krmelce na ty naše dobroty vlastně chodí.

17. 12. Vánoční nadílka

Na tento den se všechny děti moc těšily. Ve třídě Berušek jsme se s dětmi domluvili, že nám mohou z domu přinést ochutnat pár kousků jejich cukroví a dokonce se nám tu objevila i jedna moc výborná vánočka. Celé dopoledne děti provázelo mlsání a ochutnávání cukroví, poslouchání a zpívání koled a před rozbalováním dárků jsme si také vyzkoušeli pár vánočních tradic – házení botou, pouštění lodiček apod. Ve třídě včeliček si děti také pochutnaly na cukroví, seznámily se s další vánoční tradicí – lití olova, a abychom si zkrátili čekání na Ježíška, šli jsme na chvilku protáhnout do tělocvičny. Hřebem celého dopoledne bylo rozbalování dárků, které děti moc bavilo, a z každého dárku měly vždy obrovskou radost. Poté už byl čas na hraní a vyzkoušení nových her, stavebnic, prohlížení nových knížek a starání se o nové panenky.

 vánoční nadílka

 

20. 12. Staročeské Vánoce

Děti se pomocí tohoto programu dozvěděly, že Vánoce netrvají jen tři dny, ale začínají už na svatou Barboru. Zavzpomínaly si, jak slavily Vánoce jejich praprababičky a dozvěděly se odpovědi na spoustu otázek jako je například původ Vánoc, odkud se vzal vánoční stromeček a jak se zdobil, co patřilo na štědrovečerní stůl, jaké tradice a zvyky se dodržovaly po jednotlivých dnech, jaké se zpívaly koledy, jak to bylo v chudých chaloupkách i na zámku a kdo nosí dětem dárky ve světě. Součástí programu  byla ukázka tradiční výzdoby a poutavé povídání o staročeských Vánocích s hudebními ukázkami a zpěvem. Nakonec si děti ze třídy Berušek mohly vyrobit svícínek z jablíčka a společnými silami vytvořit ozdobu do školky z brambory a napíchaného sušeného ovoce.

staročeské vánoce 1

staročeské vánoce2

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola, Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou

Školní 88

517 43 Potštejn

telefon/fax: 494 546 519
mobil: 733 767 755

odhlašování obědů na tel.
778 584 518

e-mail: zs.potstejn@seznam.cz

http://skola.potstejn.cz
IČ: 75015668, DIČ: 253-75015668

517 43 Potštejn

Kdo je on-line

Právě přítomno: 35 hostů a žádný člen