ÚNOR 2019   

6. 2. Cesta za stromem

Teď nám dvakrát po sobě nevyšlo počasí a nemohli jsme se ke stromu vydat. Dnes to konečně dopadlo a vydali jsme se na „Zimní procházku“, na které bylo pro děti připraveno spoustu úkolů. Například měly hopsat jako zajíčci, zavřít oči a říct, co slyší, trefit se sněhovou koulí do stromu, postavit malého sněhuláka, vyšlapat do sněhu srdíčko apod. Cestu jsme zakončili u našeho stromu v Záměli, kde jsme si společně řekli, jak strom vypadá, a zkoušeli jsme popisovat, jak se asi cítí. Jelikož jsme měli nakonec málo času, neobcházeli jsme celou Záměl, ale vrátili jsme se Ostrovy zase zpátky do MŠ. 

13. 2. Modrý den

Po úspěšném bílém dni nás tento měsíc čekal den modrý. Děti již od rána chodily v modrém oblečení a nosily si z domu i modré předměty. Ve školce na ně čekalo opět spoustu „modrých úkolů“. Barvily papírovou čepici na modro, ze všech hraček vyskládaly na koberec modré věci, společně v kroužku jsme si říkali, jaké předměty mohou být modré a děti popisovaly jejich přinesený předmět. Také měly z modrých PET víček složit nějaký obrázek a poté společně i velkou modrou kytičku. Všichni jsme si modrý den velice užili a v březnu nás čeká den ZELENÝ. 

19. 2. Lyžařský výcvik č. 1

Dnešní den byl trochu hektický, protože jsme na lyžařský výcvik jeli poprvé a nikdo z nás nevěděl, co od toho čekat. Všechny děti se těšily, ale některé měly i trochu strach. Po příjezdu na místo na nás již čekali instruktoři, kteří se dětem věnovali po celou dobu výcviku. Pomáhali jim obouvat se do lyžáků, nést jim lyže ke svahu a také si s nimi na začátku zahráli nějakou hru a udělali si malou rozcvičku. Poté se všechny děti přesunuly do prostor lyžařské školičky, kde byly rozděleny do skupinek a učily se lyžování opravdu od základů. Všichni instruktoři byli velmi hodní, milí a také velmi trpěliví. Dnes nám také přálo krásné slunečné počasí. Všechny děti se těšily na další lyžařský den. 

20. 2. Karnevalové veselí

Letošní karneval byl ve stylu pohádek a večerníčků. Od rána děti chodily převlečené za různé pohádkové a večerníčkové postavy. K vidění byl např. motýl Emanuel, princezna Elsa, piráti, kočičky, pejsci a různé víly. Děti si u stolečků mohly vybrat z různých činností. Měly připravené omalovánky klauna a také pracovní list s klaunem. Mohly skládat klauna z barevného papíru a poté mu dolepit obličej. Také mohly skládat klauna z jednotlivých částí apod. Po celý den nám ve školce hrála veselá hudba, na kterou si děti také zatancovaly. Společně jsme si pak udělaly módní přehlídku, kde každý představil svojí masku a řekl, z jaké pohádky nebo z jakého filmu je. Také jsme si zahráli různé hry jako např. židličkovanou. Nakonec si děti u stolečku ozdobily ve dvojicích zlatou rybku, která jim splní nějaké přání. Rybka byla vykrojená z chleba, namazaly si jí pomazánkovým máslem a ozdobily různou zeleninou – okurky, paprikou, pórkem, ale také sýrem. Ozdobené rybičky si všechny děti s velkou chutí snědly. Všechny děti i paní učitelky si karneval moc užily. 

21. 2. Lyžařský výcvik č. 2

Počasí nám přálo, i když nebylo tak krásně jako v úterý. Děti už věděly, do čeho jdou, takže opadla počáteční nervozita a všichni se moc těšili. Na všech dětech, které na kurzu už byly v úterý, začínaly být vidět malé pokroky. 

25. 2. Kouzla pod Pokličkou

Do Sokolovny v Potštejně k nám zavítal kouzelník Karel Kašpar, který si uměleckým jménem říká KASPAR MAGIC. Samozřejmě jako správný kouzelník měl s sebou i svou krásnou asistentku. Měli pro nás připravený program s názvem „Kouzla pod pokličkou aneb poodhalená tajemství kouzelnické kuchyně“, který byl určený pro děti všech věkových kategorií. Společně nám ukázali mnoho kouzel a triků. Některé děti byly dokonce součástí některých kouzelnických triků a také jsme se společně nějaká ta kouzla naučili. Všechny děti i paní učitelky byly nadšené a kouzelnické představení se nám všem velice líbilo.

26. 2. Lyžařský výcvik č. 3

Dnes s námi jeli i některé děti, které na lyžařském výcviku ještě nebyly. Naštěstí od svých kamarádů věděly, že to nic není a tak se velmi těšily. Některé velmi šikovné děti již lyžovaly z trochu většího kopce, ale stále ještě v prostorách školičky. Jezdily už také samy na dětském vleku. Opět byl na všech dětech vidět veliký posun vpřed.

26. 2. Divadelní představení ve Vamberku

Děti, které tento den nejely lyžovat, navštívily divadlo ve Vamberku. Představení nám zahrálo „Liduščino divadlo Praha“
Vypečená činoherní pohádka s loutkami, písničkami a řadou převleků. Humorné vyprávění o dvou brášcích medvědech, kteří se potkali u Kolína. Proměňovali se v zápalu hry ve všechno možné. Velký medvěd má "mlsné a vypečené hry" a Malý medvěd neztrácí důvěru v každý další nápad. Když se nedaří, pomůže hromada výborných bonbónů!

28. 2. Lyžařský výcvik č. 4

Dnešní den sliboval velmi krásné a teplé počasí, což se také splnilo. Děti se na lyžařský výcvik opět těšily. Pár vybraných dětí opět jezdilo na větším kopci na dětském vleku a dokonce se k nim přidaly i děti, které v úterý ještě jezdily na kopci menším. Ostatní děti již velice dobře zvládají tzv. „šipku nebo pizzu“, takže již dokáží aspoň trochu regulovat svou jízdu a ty nejšikovnější již dokážou sami zastavit. Všechny děti už se svezly na páse, který je vyveze o trochu výš, takže nemusí šlapat do kopce po svých.

Leden 2019 

23. 1. 2019

Bílý den u Včeliček – Děti už od rána chodily do školky ustrojené v bílém oblečení a většina si také přinesla nějaký bílý předmět. Na stolečky jim paní učitelka připravila různé činnosti, ve kterých samozřejmě vládla bíla barva. Mohly si vybrat z tiskání bílé barvy na velký strom, kreslení do mouky, stavby ledového zámku z kostek cukru nebo kreslení bílou pastelkou na černý papír. Většina dětí si zkusila všechny činnosti. Po svačince přišla asi ta nejzajímavější činnosti – ochutnávka. Děti ochutnaly různé bílé potraviny – mléko, tvaroh, bílý jogurt, cukr, sůl a kokos. Zkoušeli jsme ochutnávat jogurt a tvaroh s cukrem nebo bez a popisovali si změnu chuti. Poté jsme si společně řekli, které předměty mohou být bílé a jednotlivé děti všem ukázaly a řekly, jaký předmět přinesly do školky. Nakonec jsme si pustili písničku od Včelích medvídků „Bílá, bílá, bílá, bílá“. Celé dopoledne v režii bílé barvy jsme si všichni moc užili. Další měsíc nás čeká barva MODRÁ.  

29. 1. 2019

Děti ze třídy Berušek se zúčastnily poslední lekce plavání v bazéně v Ústí nad Orlicí. Za svou snahu a odvahu ve výuce plavání byly odměněny „mokrým vysvědčením“ a malým dárkem na památku.

PROSINEC  2018

 

4.12. Mikuláš ve školce

Děti tento den s napětím velice očekávaly. Některé se na něj těšily, některé měly i trochu strach, aby si je čerti neodnesli do pekla. Když přišel Mikuláš do třídy, děti úplně oněměly. Na některých byl vidět i strach. Mikuláš měl ve své knize hříchů napsané některé „zlobivce“, které pokáral, a všichni nakonec slíbili, že se do příštího roku polepší. Poté jsme Mikuláši společně zazpívali písničku a děti dokonce od andílků dostaly balíček se sladkou odměnou.

6.12. Divadlo „Čert a Káča

Opět jsme zavítali do divadla ve Vamberku, kde si pro nás Divadelní agentura Praha přichystala klasickou pohádku na motivy Boženy Němcové „Čert a Káča“. Děj pohádky byl trochu jiný, než na jaký jsme zvyklý, ale i tak se pohádka velmi povedla a všem se moc líbila. Děti si to moc užily.

12.12. Vánoce letem světem – zámek Karlova Koruna

Na prohlídce na zámku v Potštejně jsme už byli a tak jsme chtěli vyzkoušet něco nového. Protože bylo hodně dětí bohužel nemocných, na výlet s námi jeli děti z 2. a 3. třídy ZŠ a také děti, které reprezentovaly školu na recitační soutěži.

Zámek Karlova Koruna je velmi krásný barokní zámek a každého, kdo přijíždí do Chlumce nad Cidlinou, zaujme jeho silueta. Naše prohlídka se jmenovala „Vánoce letem světem“ a dostála svému jménu. Společně s paní průvodkyní jsme se podívali do více než 5 komnat a každá byla typická pro vánoce v jiné zemi. Zavítali jsme do Norska, Itálie, Ruska, USA, Švédska, ale také i do České republiky. V každé komnatě na nás čekal typicky ozdobený stromeček pro danou zemi, prostřený štědrovečerní stůl, ale také postava, která dětem v dané zemi nosí dárky - např. Santa Claus, děda Mráz, čarodějnice Befana nebo vánoční skřítek Julenissen. Dozvěděli jsme se také, že jedině u nás, se na Vánoce peče cukroví, uklízí apod. Myslíme si, že tento výlet byl velice zajímavý a všem se moc líbil.

20.12. Vánoční nadílka

Děti od rána chodily s krabičkami plnými cukroví a s očekáváním v očích. Cukroví jsme si dali na společný tác a spojili jsme všechny stoly, abychom si vytvořili tu pravou pohodovou vánoční atmosféru. Poslouchali jsme koledy a společně i trochu zpívali. Pak jsme se vydali na krátkou vycházku po Potštejně, aby k nám mohl přijít ten Ježíšek. Děti byly celou vycházku netrpělivé a plné očekávání. Když jsme přišli do školky a začali se svlékat, najednou se ozval zvoneček. To nadšení a překvapení v očích dětí je vždy krásné. Nakonec pod tím stromečkem opravdu byly dárky. A nejen dárky společné pro všechny děti, ale také dárky po každého zvlášť. Všechny dárky jsme společně s nadšením rozbalili a pak si s novými hračkami až do oběda hráli.

LISTOPAD 2018

 

1.11. 2018 - Divadlo Vamberk – Děti shlédly pohádku na motivy Boženy Němcové o „Pyšné princezně“ v podání divadelní společnosti Julie Jurištové. Byla to pohádka plná písniček a zábavy. V Půlnočním království žila pyšná princezna Krasomila, která odmítla ruku krále Miroslava. Ten se za ní vydal do jejího království v přestrojení za zahradníka. Vypěstoval jí zpívající květinu a najšel si cestu k srdci pyšné princezny. Jejich lásku chtěl překazit rádce, který Půlnoční království ovládal. Miroslav a  princezna proto uprchli a na útěku zažili nečekaná dobrodružství. Princezna se nakonec dovídá, že její milý není zahradník, ale král a nic už nestojí v cestě pravé královské svatbě.

14.11. 2018 - Cesta za stromem + zamykání lesa - V tomto měsíci jsme cestu za stromem měli spojenou se zamykáním lesa. Všechny děti si ráno vyrobily svůj klíček, aby měli čím zamykat les. Na děti byly po cestě připravené různé úkoly od veverky Čiperky, které musely splnit, aby mohly dostat odměnu. Náš strom už vypadal smutně, měl spadlé všechny listy. Ale společně s dětmi jsme si řekli, že jen smutně vypadá, že ve skutečnosti je moc rád, že si přes podzim a zimu odpočine, nabere síly, aby mohl zase na jaře krásně kvést. Zpívali jsme, cvičili, povídali si zajímavé věci a hlavně se dobře bavili. Na konci cesty jsme společně zamkli les a děti dostaly odměnu od veverky Čiperky.

20.11. 2018 - 1. lekce plaváníBerušky se zúčastnily první lekce plavání v bazéně v Ústí nad Orlicí. Nejprve se naučily krátkou básničku na přivítanou a poté se krátce rozcvičily. Pak už nic nebránilo ve vstupu do bazénu. Děti byly z plavání nadšené a vždy se těší na další návštěvu bazénu.

27.11. 2018 – Nebojte se klasiků – Každoroční soutěž v recitování konaná na soukromém gymnáziu v Letohradě. Naší mateřskou školu reprezentovaly 4 děti – děvčata. Dvě holčičky byly ze třídy včeliček a dvě ze třídy berušek. Všechny svou básničku přednesly krásně a všem se to moc povedlo. Dokonce jsme letos neviděli ani žádné slzičky z nervozity. Největší úspěch měla Barunka Lacková ze třídy berušek, kdy se svou básničkou „Rozhovor“ od Jaroslava Seiferta vyhrála ve své kategorii 1. místo. Je to již třetí úspěch Barunky v této soutěži a my jí tímto ještě jednou moc gratulujeme. Ostatní děvčata se bohužel neumístila, ale za svou statečnost si zaslouží taktéž velkou pochvalu.

27.11. 2018 – Adventní tvořeníKaždoroční vyrábění vánočních dekorací pro rodiče na adventní výstavu. Bohužel i letos nebyla účast vůbec velká, což nás mrzí. Chtěli bychom poděkovat všem rodičům, kteří si našli čas a zúčastnili se. Výrobky si můžete prohlédnout na výstavě, která se koná 1. – 2. 12. 2018.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola, Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou

Školní 88

517 43 Potštejn

telefon/fax: 494 546 519
mobil: 733 767 755

e-mail: zs.potstejn@seznam.cz

http://skola.potstejn.cz
IČ: 75015668, DIČ: 253-75015668

517 43 Potštejn

Kdo je on-line

Právě přítomno: 25 hostů a žádný člen