Červen 2021

1. 6. 2021 – Den dětí

Jako každý rok první červnový den patří všem dětem. My jsme se s dětmi vydali na naší zahradě na cestu do Afriky. Bylo pro ně připraveno šest zvířátek a u každého zvířátka měly splnit nějaký úkol, za který dostaly razítko na svoji kartičku. Na prvním stanovišti děti měly pomoci lišce nachytat pro ni nějaké ryby k večeři. Na druhém stanovišti si zahrály na slona a pomocí svých rukou měly po hmatu poznat různé předměty. Na třetím stanovišti si děti zahrály na opici – přelézaly opičí dráhu a také si měly zapamatovat různé obrázky zvířat. Na čtvrtém stanovišti si děti zahrály na žirafy a snažily se bez pomocí rukou sníst visící piškoty ze stromu. Na pátém stanovišti si děti hrály na pštrosa a musely rychle běžet a překonat překážkovou dráhu. A na posledním stanovišti se děti snažily trefit lvovi do otevřené tlamy míčkem. Celé dopoledne si všechny děti velmi užily a za zvládnuté úkoly na ně druhý den čekalo překvapení.

 Den dětí IIDen dětí

2. 6. 2021 – Překvapení ke dni dětí

Už od včerejšího dne byly děti velmi napnuté a nemohly se dočkat. Nikdo z nich nevěděl, jaké překvapení na ně vlastně čeká. Krátká vycházka okolo Potštejna je všechny dočista zmátla, ale nakonec jsme dorazili k cukrárně a překvapení vyšlo najevo. Všechny děti si mohly dát točenou zmrzlinu dle vlastní chuti.

 Na zmrzlině

10. 6. 2021 – Celodopolední vycházka

Opět po měsíci jsme se společně vydali na dlouhou celodopolední vycházku a tentokrát byla opravdu na celé dopoledne. Vycházeli jsme v 8 hodin od školky a vydali se směrem do Ostrov. V Záměli jsme přešli hlavní silnici a šli jsme kolem firmy na zpracování kamene nahoru do kopce směrem k lomu. Děti si v batůžku s sebou nesly svačinu a už se nemohly dočkat, kdy si jí budou moci rozdělat a sníst. Po svačince jsme pokračovali v cestě, podívali jsme se i do lomu a poté jsme Doly šli zpátky do školky. V Dolech na děti čekal ještě malý úkol v podobě hledání much pro pavoučka, stihly si v lese postavit i domeček pro skřítky a potom rychle hurá do školky na oběd!

 Celodopolední procházka

16. 6. 2021 – Žlutý den

Poslední barevný den v tomto roce byl ve znamení žluté barvy. Děti ze třídy Berušek si ráno společně nakreslily velké sluníčko a každý mu obtiskem své ruky přidal jeden paprsek. Poté po celé třídě hledaly všechny žluté hračky a předměty a poté si z nich ve skupinách nebo samostatně něco postavily. Po svačince na ně čekala velká ochutnávka žlutých dobrot, které děti přinesly z domu. Děti si také zkusily ochutnávat a určovat jídlo se zavázanýma očima. Nakonec si všichni zahráli hru „Co je žluté?“ a vyjmenovali si všechny žluté věci, které je napadly.

 Žlutý den VčeličkyŽlutý den Berušky

21. 6. 2021 – Zahradní slavnost

Na tento slavný den se všichni velmi těšili. Naštěstí nám přálo počasí, a tak se zahradní slavnost s pasováním na školáky mohla konat venku na zahradě mateřské školy. Děti ze třídy Berušek si pro rodiče a ostatní děti připravily veršovanou pohádku o mravencích a cvrčkovi a mezi pohádkou rodičům řekly básničky, zazpívaly písničky nebo zatancovaly. Pilně a dlouho na toto vystoupení trénovaly a nakonec se jim velmi povedlo. Doufáme, že se líbilo i rodičům a ostatním divákům. Po vystoupení nastal ten slavný okamžik, kdy se našich letošních sedm předškoláčků ošerpovalo a paní učitelka je pasovala ne školáky. Děti také dostaly knížku a pamětní list. Poté si všichni mohli na ohni upéct buřt, ozdobit bavlněnou tašku, ochutnat dobroty, které nám přinesly maminky, za což jim tímto velmi děkujeme, nebo si prostě jenom užít odpoledne se svými rodiči a kamarády. Doufáme, že se všem zahradní slavnost líbila tak jako nám a že se brzy zase všichni sejdeme na nějakém zábavném a společném odpoledni.

 Zahradní slavnostZahradní slavnost tašky

24. 6. 2021 – Školkový výlet do ZOO Olomouc

Děti se na výlet těšily už od té doby, co jsme jim o něm řekli a neustále se ptaly, kolikrát se ještě vyspí, než pojedeme a kdy že to vlastně už bude. Cesta do ZOO proběhla naprosto bez problémů. Děti se nemohly dočkat a cestu jsme si krátili čtenou pohádkou od Jitky Molavcové o klukovi v ZOO, který se neuměl ke zvířátkům správně chovat a tak ho zavřeli do klece. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Po příjezdu na místo jsme si dali svačinku a šli se podívat do ZOO. Měli jsme domluvený hodinový program s paní lektorkou, která nám nejprve ukázala předměty, které pocházely z různých zvířat – srsti, lebky, vajíčka, rohy apod. Děti si všechny předměty mohly také osahat. Poté nás paní lektorka vzala kousek na komentovanou prohlídku ZOO a některých zajímavých zvířat a nakonec nám ukázala, jak se krmí surikaty. Poté jsme si s dětmi dali oběd a vydali se na vyhlídkovou trasu po ZOO. Po cestě jsme viděli a poznali spoustu zvířátek. Celý výlet děti tak unavil, že na zpáteční cestě téměř všechny usnuly. Výlet se nám vydařil a všichni jsme si ho moc užili.

 ZOO BeruškyZOO Včeličky

 

Kolektiv mateřské školy Vám přeje pěkné prázdniny a budeme se na Vás těšit opět v září!

Květen 2021

11. 5. – Červený den

Tento měsíc nás čekal jako tradičně barevný den, tentokrát červený. Děti od rána chodily do školky převlečené do červeného oblečení a s červenou hračkou. Někteří nám dokonce přinesli nějaké červené dobroty, které jsme ochutnali v rámci svačinky. Děti ze třídy Berušek si ráno hrály s červenou trubkovou dráhou, vybarvovaly omalovánky srdíček, stavěly obrázky z červených PET víček a vyráběly výtvory z červeného barevného papíru. Po svačince jsme si představovali červené předměty, které si děti přinesly z domu – vytleskávali jsme slabiky, říkali počet slabik a také na jaké písmenko slovo začíná. Poté jsme si říkali, co všechno může mít červenou barvu a nakonec děti ve skupinkách stavěly obrázky z různého červeného materiálu, který nalezly ve třídě. Děti ze třídy Včeliček si také představily všechny červené předměty přinesené z domu, počítaly a dolepovaly beruškám puntíky. Inspirovány červenou Karkulkou, vymýšlely, co červeného by mohla Karkulka babičce přinést. Všichni společně sestavili velké srdce z PET víček. Nakonec si děti pochutnaly na červených dobrotách – rajčátka, ředkvičky, jahůdky, maliny….

Příští měsíc nás tento školní rok čeká poslední barevný den a tentokrát to bude žlutý.

20. 5. Berušky a 27. 5. Včeličky  – Prohlídka hradu

S dětmi jsme se v rámci tématu „Můj dům, moje obec Potštejn“ vydali na prohlídku místního hradu. Děti byly od začátku motivované k hledání pokladu, takže se na hrad všichni velmi těšili. Paní průvodkyně nám ukázala všechna místa na hradě a řekla nám spoustu zajímavostí. Děti si mohly vyzkoušet opravdické rytířské brnění, prohlídnout si dračí vejce, koulet obří dělovou kouli, nakrmit kozy, prohlédnout si včelky v průhledném úlu nebo si prohlédnout místnost, ve které se konají svatby a nakonec opravdu našli ten vytoužený poklad. Všichni z toho měli obrovskou radost a s chutí se do pokladu pustili už na hradě. Vycházku a s tím spojenou prohlídku jsme si všichni moc užili a moc se nám to všem líbilo.

 Berušky na hradě

na hradě Ijpg

hledání pokladu

 

31. 5. – 3D projekce „Podmořský svět“

Děti ze třídy Berušek se podívaly do takového menšího kina, se kterým nám přijel pán do školy. Dostali jsme 3D brýle a shlédli jsme film o podmořském světě. Pro děti to byl zážitek, protože v brýlích to vypadalo, jako by byly v moři ony samy. Dozvěděli jsme se spoustu informací o nejrůznějších živočiších z hlubin moře a také jsme si mohli spoustu živočichů ve filmu prohlédnout. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duben 2021

První týden v dubnu pokračovala distanční výuka pro předškolní děti. V tomto týdnu si děti povídali o dopravě, dopravních značkách, chování na silnici apod. Název tohoto tématu byl: „Pozor, stůj, červená!“

Dne 12. dubna se mohli předškoláci a děti rodičů vybraných profesí vrátit do mateřské školy. Každý týden v pondělí a ve čtvrtek děti čekalo obávané testování. Všechny děti to zvládly a tak jsme se mohli společně těšit z opětovného setkání v mateřské škole.

22. 4. 2021 Den Země

Poprvé byl tento den uspořádán v roce 1970, kdy se na různých místech USA shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Od té doby se tento svátek slaví každý rok.

S dětmi jsme si tento svátek společně představili a řekli jsme si, proč si myslí, že se tento svátek slaví.  Dále jsme si s dětmi říkali, jak bychom mohli naší Zemi chránit a co jí vlastně škodí. Poté jsme si rozdali obrázky různých odpadků a společně jsme každý odpadek přiřadili ke správné barvě kontejneru a seznámili jsme se se slovem recyklace. Také jsme si společně zahráli hru „Tichá pošta“, kdy paní učitelka pošeptala prvnímu nějaký odpadek, ostatní děti si ho šeptem poslali dál, poslední dítě řeklo slovo nahlas a poté se šlo postavit ke správnému kontejneru, do kterého tento odpadek patří. Také jsme se naučili básničku „Třídíme odpad“ a při vycházce jsme si zkusili vyhodit opravdové odpadky do správných barevných kontejnerů.

 

Dne 26. 4. se mateřská škola konečně otevřela pro všechny děti.

 

27. 4. 2021 – Celodopolední vycházka na farářství (Berušky)

Děti si ráno z domu vzaly batůžky s malou svačinkou, všichni jsme se sešli v 8 hodin ve školce a společně jsme vyrazili na celodopolední procházku. Naším cílem bylo farářství, abychom se v rámci tématu „Máme rádi zvířata a jejich mláďata“ podívali na některá zvířátka na živo. Po příchodu na farářství si děti snědly svačinku, což byl v podstatě největší zážitek z celé vycházky. 

Děti si mohly zblízka prohlédnout a také pohladit kůzlátka, jehňátka, ovce, kozy, krávy, velmi šikovného pejska a dokonce také kočičku. Po zpáteční cestě jsme na přejezdu také viděli dva vlaky a vycházku jsme zvládli za velmi dobrý čas, že si děti mohly také chvíli hrát v parčíku u školy. K celému zážitku přispělo krásné počasí a tak byli všichni nadšení a všichni se těšíme na další společné dobrodružství.

 na farářství

Farářství

30. 4. 2021 Čarodějnice - Berušky

Od rána děti chodily do třídy převlečené za různé čarodějnice, ježibaby, čaroděje a černokněžníky. Ve třídě na ně čekala přichystaná zábava již od brzkých ranních hodin. U jednoho stolečku měly pomocí kolíčků zkusit roztřídit různou havěť buď dle barvy, nebo dle druhu. U dalšího stolečku na ně čekala čarodějnická skládačka a čarodějnické omalovánky. A u posledního stolečků na ně čekala tajemná krabice se čtyřmi otvory. V těch otvorech byly sklenice naplněné různým materiálem – písek, krupice, voda a kaštany. V každé sklenici byl ukryt nějaký předmět a děti měly se zavázanýma očima tento předmět najít a říct, co si myslí, že to je. Některé děti přepadl strach z toho, že mají sahat do neznáma a ještě k tomu se zavázanýma očima, ale nakonec to všechny děti zvládly. Po svačince jsme se společně naučili písničku „Pět ježibab“, povídali jsme si o tom, co bychom si vykouzlili, kdybychom uměli čarovat, také jak správná čarodějnice vypadá a ve kterých pohádkách můžeme čarodějnici najít. Zahráli jsme si hru „Kdo straší ve věži“ a nakonec jsme si společně z netopýří moči (ocet), žabího slizu (jar), sušených hadích ocásků (jedlá soda) a sušené netopýří krve (potravinářské barvivo) uvařili bublající lektvar. Děti za celé dopoledne nakonec dostaly „Čarodějnické vysvědčení“, ve kterém dostaly známky za létání na koštěti, hledání havěti, čarování a vaření lektvarů. Všechny děti všechno zvládly na samé jedničky a celé čarodějnické dopoledne si moc užily.

čarodějnice u Berušek

Březen 2021

Dne 1. března byla mateřská škola uzavřena z důvodu mimořádných vládních opatření. Děti, které v září nastupují do základní školy, mají ze zákona povinné distanční vzdělávání. Proto paní učitelka z Berušek s těmito dětmi měla každý týden v úterý a ve čtvrtek online setkání, na kterých si povídali a dělali různé činnosti k různým tématům. Toto setkání většinou trvalo 30 minut. Pro děti, rodiče i paní učitelku byla distanční výuka velkou neznámou a tak se tím společně prokousávali a snažili se dělat všechno pro to, aby to pro nikoho nebylo nepříjemné a složité. Za březen si zvládli povídat o těchto tématech -  „Kniha je můj kamarád“, „Jaro dělá pokusy, vystrkuje krokusy“ a „Velikonoční vajíčko“. Všechny děti byly moc šikovné a touto cestou bychom také chtěli poděkovat rodičům za trpělivost, ochotu a přístup při této formě vzdělávání.

Mladším dětem, které neměli online setkání, paní učitelky každý týden posílaly úkoly, náměty a inspirace na různé činnosti.

 

distanční výuka

 

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola, Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou

Školní 88

517 43 Potštejn

telefon/fax: 494 546 519
mobil: 733 767 755

odhlašování obědů na tel.
778 584 518

e-mail: zs.potstejn@seznam.cz

http://skola.potstejn.cz
IČ: 75015668, DIČ: 253-75015668

517 43 Potštejn

Kdo je on-line

Právě přítomno: 7 hostů a žádný člen